⚫ΑΠΟΓΟΉΤΕΥΣΗ!⚪

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην Τούμπα την ομάδα του Απόλλων Σμύρνης για την διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής της super league. Κατάφερε να προηγηθεί πρώτος στο 29ο λεπτό με τον Ουαρντα . Το γκολ του Ουαρντα ήταν και η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία για τις δυο ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους ασπρόμαυρους να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν από τα έντεκα βήματα.

Ο Ελ Καντουρι ανέτρεψε τον Ιωαννίδη, ο Ζιφκοβιτς έπεσε από την σωστή γωνιά όμως δεν κατάφερε να αποκρούσει. Ο ΠΑΟΚ  συνέχισε να προσπαθεί ακόμα και μετά την ισοφάριση, έχασε αρκετές ευκαιρίες, ακόμη και οι αλλαγές δεν τον βοήθησαν να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ. Έτσι στο  81ο λεπτό ο Απόλλων Σμύρνης έκανε την ολική ανατροπή με το πολύ όμορφο πλασέ του Φερναντες. Επτά λεπτά αργότερα  ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να κάνει το 2-2 με την κεφάλια του Ιγκανσον. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετές προσπάθειες όμως και πάλι δεν κατάφερε να πάρει κάτι. Το ματς έληξε ισόπαλο για τις δυο ομάδες χωρίς πολλές αξιόλογες φάσεις, χωρίς θέαμα. Το μόνο ευχάριστο είναι πως ο Καγκαβα έκανε και το ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα μετά την πρώτη του συμμετοχή στο Κύπελλο. Ο Ουαρντα  ήταν για μια ακόμη φορά πάρα πολύ καλός και βοήθησε πολύ την ομάδα. Ο ΠΑΟΚ πετάει πολύτιμους βαθμούς σε αγώνες που φαινομενικά είναι το φαβορί, κάνει πολλά λάθη και αφήνει  πίσω του βαθμούς που του είναι απαραίτητοι. Είναι στην έδρα του και δεν μπορεί να επιβληθεί σε ομάδες με πολύ μικρότερη δυναμική. Ήμουν η πρώτη που βγήκε και είπε πως πρέπει να στηρίξουμε την ομάδα και να κάνουμε υπομονή, όμως πρέπει να βλέπουμε και προσπάθεια από μέρους της ομάδας. Γιατί όταν υποτιμάς την δυνατότητα του αντιπάλου αυτά παθαίνεις. Δεν έχει σημασία ποιόν έχεις απέναντι σου εσύ πρέπει να δίνεις το εκατό τις εκατό.