⚫ΠΡΟΈΧΕΙ Η ΕΝΌΤΗΤΑ!⚪

Ντέρμπυ Θεσσαλονίκης είχαμε εχθές ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον  Άρη. Ο δικέφαλος υποδέχθηκε στην Τούμπα την ομάδα του Άρη για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ο δικέφαλος του βορρά κατέβηκε στον αγώνα έχοντας να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα που προέκυψε  τελευταία στιγμή πριν τον αγώνα . Η απουσία του Τζολη, ξάφνιασε τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ και τους έβγαλε εκτός πλάνου. Ο Πάμπλο Γκαρσία  έδωσε φανέλα  βασικού στους Γκαγκαβα, που πήρε θέση πίσω από τον Κρμεντσικ, τον Ουαρντα που  πήγε αριστερά στην επίθεση και τον Α Ζιβκοβιτς να βρίσκεται στα δεξιά. Την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Βιερινιά, Ροντρίγκο, Ιγκανσον, Βαρελα. Στα χαφ Σβαμπ και Τσιγγαρας. Ενώ κάτω από τα δοκάρια πήρε ξανά θέση ο Ζιβκοβιτς.

Από τα πρώτα λεπτά  της αναμέτρησης ο Άρης μπήκε δυναμικά και έκλεισε τον δικέφαλο στο καρέ του. Δεν τον άφησε  να πάρει ανάσα, οι παίκτες του δικεφάλου έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και να είναι απόλυτα επηρεασμένοι από την απουσία του Τζολη.

Η πίεση του Άρη απέδωσε καρπούς κι  με τον  Μπερτόλιο στο 26ο λεπτό να κάνει  0-1. Οι ασπρόμαυροι μετά το γκολ δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν  να ανατρέψουν  το σκορ. Το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Το τεχνικό τιμ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου άλλαξε τον σχηματισμό σε  4-2-2. Ο Πάμπλο Γκαρσία  πέρασε στον αγώνα τον Σβιντερσκι στην θέση του Γκαγκαβα.

Οι φιλοξενουμενοι έδωσαν χώρο στον δικέφαλο όμως κόντρα στην ροή του αγώνα και ενώ ο δικέφαλος πίεζε, στο 69ο λεπτό ο Μάνος μετά από φάση διάρκειας νίκησε τον Ζιβκοβιτς και έκανε το 2-0. Ο δικέφαλος βρέθηκε  με δύο γκολ εις βάρος του.

Με την πλάτη στον τοίχο και τα λεπτά στο χρονόμετρο να κυλάνε έπρεπε με τα τελευταία αποθέματά δυνάμεων του να βρει το γκολ.

Ο δικέφαλος έψαχνε μια αντίδραση και την βρήκε  στο 87ο λεπτό με τον Ιγκανσον από κοντά πετυχαίνοντας το 1-2 με ένα υπέροχο σουτ. Ο ΠΑΟΚ πήρε μπροστά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 94ο λεπτό ο ρεφερι της αναμέτρησης  υπέδειξε πέναλτι στο φάουλ του Μπούσε στον Ιγκανσον. Ο  Βιερινιά από την άσπρη βούλα έκανε το 2-2  που ήταν και και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο δικέφαλος  έκανε ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στην διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος, δεν ήταν ουσιώδης , δεν έβγαλε πάθος , δεν είχε καθαρό μυαλό και φαντασία.

Ο Άρης ήταν πιο πολύ μέσα στο παιχνίδι, προσπάθησε παρά πολύ, έδειχνε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι.  Όσο και να αγαπώ την ομάδα η αλήθεια είναι πως  η ομάδα του Άρη απέδωσε καλύτερα στον χθεσινό αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ  είναι μια ομάδα καινούρια και χρειάζεται την στήριξη όλων μας. Ξέρω πως είναι δύσκολο για εμάς που αγαπάμε την ομάδα να την βλέπουμε έτσι όμως τώρα πρέπει να είμαστε μαζί και να μην δημιουργούμε άλλα προβλήματα με τις συμπεριφορές και τις αντιδράσεις μας.

Όλοι μας θέλουμε την ομάδα πρώτη , η πρωτιά δεν θα έρθει με την γκρίνια και με το να ζητάμε την παραίτηση προσώπων. Έτσι θα έρθει μόνο η τελική  καταστροφή.

Το τι αλλαγές πρέπει να γίνουν, ποιοι πρέπει να μείνουν και ποιοι όχι αυτό θα το δούμε στο τέλος, στο τέλος θα τα πούμε όλα όχι τώρα.

Έμενα δεν με πειράζει να χάσω από καμία ομάδα. Έμενα με ενοχλεί που δεν βλέπω ψυχή, πάθος, νεύρα. Αυτό με πειράζει πολύ γιατί εγώ αυτόν τον ΠΑΟΚ θέλω σε όλους τους αγώνες να πολεμάει  για το σήμα, για την φανέλα, για τον λαό και την ιστορία.  Κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Κόντρα σε όλους και σε όλα.  Κόντρα σε κάθε στημένη παράγκα. Κόντρα σε κάθε εξουσία και κατεστημένο.