⚫ ΚΑΛΌΣ ΑΛΛΆ ΆΤΥΧΟΣ! ⚪

Ο δικέφαλος του βορρά εχθές υποδέχθηκε την ομάδα του Ολυμπιακού για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ.

Ήταν ένα παιχνίδι που ο δικέφαλος του βορρά ήθελε να δείξει, πως στο γήπεδο του είναι κυρίαρχος, ήθελε να δώσει απαντήσεις στους αντιπάλους του και τα κατάφερε με τον πιο πειστικό τρόπο.

Έχασε αρκετές ευκαιρίες και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Ολυμπιακό, το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 0-0 για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε ακόμη πιο δυναμικά και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 51ο λεπτό ο Ουάρντα προσπάθησε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ  ο Σα του είπε όχι. Στην επαναφορά όμως ο Ινγκανσον κατάφερε τελικά να απειλήσει και να νικήσει τον Σα,ετσι ήρθε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ .

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έκαναν λάθη και δεν άφηναν το περιθώριο στον αντίπαλο να μπορέσει να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή τους .Ο Ολυμπιακός είχε μόνο μια  ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ του Πασχάλη στο δεύτερο ημίχρονο. Η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 77ο λεπτό που ο Φορτούνης εκτέλεσε άψογα το κόρνερ το οποίο βρήκε τον Μπα και εκείνος έπιασε δυνατή κεφαλιά και διαμόρφωσε το 1-1. Οι ασπρόμαυροι δεν το έβαλαν κάτω ακόμα και μετά την ισοφάριση, συνέχισαν να προσπαθούν μέχρι και τα τελευταία λεπτά και να πολεμούν  για την νίκη. Στο 93ο λεπτό ο Τζόλης με ένα υπέροχο και δυνατό σουτ προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του όμως το δοκάρι της εστίας των ερυθρολεύκων του είπε όχι. Έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλος για τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος του Ολυμπιακού, όμως η μπάλα σε πάρα πολλές φάσεις δεν του έκανε το χατίρι. Κάποιες φορές δεν φτάνει να παίζεις καλά πρέπει και η τύχη να είναι με το μέρος σου και αυτό εχθές δεν ίσχυσε για τον ΠΑΟΚ. Εχθές ο δικέφαλος μπορεί να μην κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη, όμως τα σημάδια της αλλαγής και της βελτίωσης του ήταν εμφανή. Ήταν πολύ πιο συγκεκριμένος, έπαιξε με περισσότερο πάθος και με ψυχή. Αγωνίστηκε σαν μια γροθιά και κατάφερε να διορθώσει ο ένας το λάθος του άλλου. Αυτοί που ξεχώρισαν στο χθεσινό αγώνα για εμένα ήταν ο Ουάρντα που κατά την άποψη μου  ήταν και ο MVP, καθώς ήταν αυτός που ανέβασε τον δικέφαλο, έτρεχε, βοηθούσε, έκανε όσα ο ΠΑΟΚ χρειάζεται. Ο Ινγκανσον που έκανε προσπάθειες και κατάφερε να είναι και αυτός που χάρισε στον ΠΑΟΚ το γκολ. Αυτοί που ήταν λιγότερο καλοί σε σχέση με τους υπόλοιπους ήταν ο Γιαννούλης που για άλλο έναν αγώνα δεν ήταν καλός, φαίνεται να έχει χάσει τον καλό του εαυτό, έκανε αρκετές φορές λάθος και δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε την ομάδα, κακή εμφάνιση είχε και ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης που σε συνδυασμό με την άμυνα έδωσαν στον αντίπαλο την ευκαιρία να σκοράρει. Εχθές ήταν για εμένα ένα κλασικό ντέρμπι, οι δύο ομάδες δεν έκαναν λάθη και οι παίκτες ήταν πολύ προσεκτικοί, δεν ρίσκαραν, δεν ανοίχτηκαν. Το σκορ της ισοπαλίας δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο όταν μιλάμε για ντέρμπι. Τα περισσότερα ντέρμπι οδηγούνται σε ισοπαλίες. Και οι δύο ομάδες είναι πολύ δυνατές , οι παίκτες τους είναι πολύ έμπειροι από τέτοιου είδους αγώνες. Οι απρομαυροι δεν θα άφηναν τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν πάρτυ, να σκοράρουν τόσες φορές ώστε να τους  διασύρουν, ειδικά μέσα στο γήπεδο τους, στην έδρα τους, στο σπίτι τους. Ο ΠΑΟΚ βελτιώνεται μέρα με την μέρα και  ήδη οι αλλαγές και η βελτίωση της ομάδας έχουν αρχίσει να είναι αισθητές. Η απόδειξη αυτής της βελτίωσης είναι τα στατιστικά στοιχεία του χθεσινού αγώνα. Ο δικέφαλος είχε 17 τελικές έναντι στις 6 του Ολυμπιακού. Όμως δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά από την κορυφή. Τώρα πρέπει να αφήσει πίσω του τον αγώνα με τον Ολυμπιακό  και να συγκεντρωθεί στην αναμέτρηση που έρχεται απέναντι στην ομάδα του ΟΦΗ. Το έχουμε πει πολλές φορές και θα το ξανά πούμε μέχρι να γίνει αντιληπτό και κατανοητό από όλους, η ομάδα είναι καινούργια και χρειάζεται χρόνο, στήριξη και πίστη από όλους μας.